Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 12

Pokrok v řešení dědictví, .......... aneb , kde všude měl ( a ) účty?

20.2.2024 Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má.. více »

Nový stavební zákon začíná platit od 1.1.2024. Dotkne se skoro všech

28.12.2023 Dlouho očekávaný nový stavební zákon nabývá účinnosti počátkem roku 2024. Tedy již za malou chvíli. A přináší poměrně velké množství.. více »

Zlevní byty po Novém roce?

27.11.2023 Změna DPH od roku 2024. Projeví se v cenách nemovitostí? více »

Newsletter

Registrace odběru článků v newsletteru

Hypoteční kalkulačka
Email
Linked inFacebookTwitterYoutube
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Pro Západ Realitní s.r.o. » Financování » Hypotéky a starosti s nimi

Hypotéky a starosti s nimi

Prodávání, nabízení a stavba realitních nemovitostí je stále komplexnější činnost, která si vyžaduje profesionální přístup 7 dní v týdnu ! Proto jsme se rozhodli, že jednu z jejich důležitých částí - poskytování finančních služeb a zvláště hypoték svěříme expandující firmě v této oblasti a to My Port. Nabídne služby 15 bank a 5 st. spořitelen rychleji a s více aktuálními informacemi, než my. Dále jsme zprovoznili orientační hypotéční kalkulačku ( viz druhý článek ) zde, kde si můžete spočítat sami, jak by jste na tom v případě úvěru nebo hypotéky byli. Doporučuji vyzkoušet !!!

Hypotéky znovu ožívají  !!!

 

 

V roce 2022 hypotéky prudce zdražily napříč celým trhem. 

 jaká je teďsituace?

Všechny banky v minulých dvou letech kvůli velké inflaci skokové zdražily.

Teprve od září 2023 se úrokové sazby začínají klesat

Ale i dnes se povede převzít starou hypotéku na kupované nemovitosti za skoro původní velikost úroků P.A.

A na to se nás vždy zeptejte, jestli jsme schopni to zařídit !!!

Hlavním důvodem je, že roste cena zdrojů. Banky "kupují" dráž peníze, které vám následně s marží "přeprodávají" ve formě hypotéky.

Dalším důvodem jsou velmi nízké marže bank, kdy se mnohým poskytování hypoték za současných podmínek nevyplácí a po zaplacení všech nákladů jde často o ztrátový podnik. Obzvláště, když řada bank aktuálně neuplatňuje žádné sankce či pokuty za různé změny sazeb, refinancování apod.

Novináři nezpracovávají hypotéky, ale píší články. Tudíž informace o tom, jaké mám aktuálně na trhu úrokové sazby a co se s nimi děje, nečerpají z reálné a aktuální nabídky bank, ale z hypotečních indexů.

A v tom je ten problém. Do indexů se započítávají hotové a podepsané hypotéky. A to jsou často hypotéky, které se začaly vyřizovat před měsíci.

Vy totiž podáte žádost, v ten moment zarezervujeme sazbu. Ta může být garantovaná klidně i dva měsíce. Následně jde hypotéka do schvalování. To aktuálně může trvat i několik týdnů. A pak má klient až 45 dní na podpis. A teprve po podpisu se zadá hotová hypotéka do systémů a objeví se následující měsíc v různých indexech.

Takže Vy si úplně v klidu můžete v dubnu číst o hypotékách dokončených v březnu, jejichž úroková sazba pochází z listopadu nebo prosince.

Co dělat, když už mám hypotéku?

Určitě zkontrolujte svojí aktuální úrokovou sazbu a hlavně datum, kdy vám fixace končí. Pokud se blíží konec fixace (tím nemyslím, že zbývá pár měsíců, ale i třeba že zbývají ještě 3 nebo 4 roky), určitě bych popřemýšlel o možnosti prodloužení fixace za současných podmínek. Zarezervovat si sazbu kolem podobné, které v současnosti máte.

A ideálně v bance, která se chová slušně ke klientům a neuplatňuje desetitisícové pokuty, když s nimi jednáte o změnách. Než však uděláte nějaký důležitý krok, doporučuji se poradit. Budu vám maximálně k dispozici.

Pokud máte sazbu kolem 2% a do konce fixace třeba 5-10 let, nic řešit teď nemusíte.

A pokud potřebujete prodat vaši nemovitost, umíme jí nabídnout i s vaší aktuální výší úroků ( což nedělají všechny banky). Kontaktujte nás a zeptejte se !!

Co dělat, když hypotéku teprve plánuji?

Určitě máme různé možnosti jak rezervovat sazby. Bud' je lze pouze rezervovat, třeba na dva měsíce dopředu nebo je možnost si hypotéku i celou schválit a až poté si vybírat nemovitost.

Existuje aktuálně několik produktů, kde si schválím určitý maximální limit a až poté začnu s hledáním nemovitosti. Na její výběr pak mám až tři roky.

Oba postupy mají své výhody i nevýhody a opět je ideální si sednout, říct si všechna pro i proti, popsat veškeré výhody i rizika a následně se rozhodnout.

Co dělat, když už hypotéku vyřizuji?

Určitě je třeba začít rezervováním sazby a pak si hlídat podmínky a termín platnosti té sazby. A ačkoliv je každý klient individuální s rozdílnou životní situací, častěji než kdy jindy teď saháme po delších fixacích. Velice často teď dávám fixace na max. 3 roky, abychom s ní mohli brzo pracovat a měli nárok zároveň na nejnižší sazbu na trhu, ale zároveň si nechávám zadní vrátka a podobný postup aplikuji zejména u bank se kterými se dá domluvit a kde je prostor pro jednání i v situaci, kdy bych se mýlil a sazby třeba za rok, dva otočily a šly rapidně dolů.