Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 13

Může vám někdo ukrást váš dům, byt, nebo pozemek? ANO, může!

22.2.2023 Může vám někdo ukrást váš dům, byt, nebo pozemek? ANO, může! Možná ani nevíte, že v Česku se kradou nemovitosti ve velkém. Ano, za.. více »

Jaký bude rok 2023 v realitách a jejich financování

2.1.2023 Bude rok 2023 jiný v realitách, než ten co právě skončil? více »

Hypotéka za 1,9 % P. A. ?

31.10.2022 Opravdu to jde i v roce 2023. Čtěte do konce a neváhejte mi zavolat !!! více »

Newsletter

Registrace odběru článků v newsletteru

Hypoteční kalkulačka
Email
Linked inFacebookTwitterYoutube
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Pro Západ Realitní s.r.o. » Jaký bude rok 2023 v realitách a jejich financování

Jaký bude rok 2023 v realitách a jejich financování

2.1.2023 Bude rok 2023 jiný v realitách, než ten co právě skončil?

Již začátkem tohoto roku bylo patrné, že poptávka po bydlení nebude tak silná jako v letech předešlých. Máme se v roce 2023 připravit na další šok, nebo přijde postupné "vystřízlivění" a návrat k normálu?

Většina kupujících, kteří hledají bydlení, se bez externího financování neobejde. Současné úrokové sazby nad 6 % s námi budou s velkou pravděpodobností i v prvním čtvrtletí nového roku. Sestup můžeme očekávat spíše pozvolný než skokový.

Ceny domů, bytů i stavebních pozemků se dostaly za posledních 8 let na historická maxima. Už nyní je patrné, že začíná docházet k poklesům cen panelových bytů, starších rodinných domů před rekonstrukcí a rekreačních objektů. Naopak, dobře si cenu drží kvalitní nemovitosti a nízkoenergetické novostavby. Kupující se totiž už neptají jen na cenu, ale také na PROVOZNÍ NÁKLADY.

Od roku 1990 u nás nebyla tak silná poptávka po pronájmech, jako právě v roce 2022. Ta se podepsala na cenách nájemního bydlení. Od listopadu se ale situace začíná stabilizovat a vše nasvědčuje tomu, že se aktuální ceny nájmů v roce 2023 již výrazně zvyšovat nebudou.

Pokud má dojít k návratu zájmu o nemovitosti, a to nejen ze strany investorů, ale i běžných kupujících, tak bude potřeba zásadní změna ve společnosti. Svět prošel za poměrně krátkou dobu výraznými změnami, a pokud budeme vědět, že to špatné je již za námi, lze očekávat nastartování ekonomiky tak, jako po odeznění ekonomické recese v letech 2008-2013.

Miroslav Kovářík