Přihlášení do Katastru nemovitostí po 1.6. 2021

31.5.2021 Jak již mnoho lidí zjistilo, po 1.6. nám připravila naše milovaná státní správa nový přístup k volně přístupným informacím občanům.. více »

Co s dlužníkem nájemného, aneb jak lze zákonně vystěhovat nájemníka?

25.4.2021 Dobrý den přátelé. Odpověď zní : není to vůbec lehké! Možná že ti, kdo něco pronajímáte jste se s tím již setkali. Dnes jsem pro Vás.. více »

Trend v zdražování nemovitostí v roce 2021

5.4.2021 Člověk kdyby měl křišťálovou kouli........... Nicméně to vypadá, že řešení na pandemii v podobě očkování nějak běží, banky a st... více »

Hypoteční kalkulačka
Email
Linked in
Facebook
Twitter
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Pro Západ Realitní s.r.o. » Přihlášení do Katastru nemovitostí po 1.6. 2021

Přihlášení do Katastru nemovitostí po 1.6. 2021

31.5.2021 Jak již mnoho lidí zjistilo, po 1.6. nám připravila naše milovaná státní správa nový přístup k volně přístupným informacím občanům ČR. Vypadá to zprvu složitě, ale věřím, že si na to zvykneme. Výhodou je, že si každý může zvolit přístup, na který je zvyklý. Doporučuji, nenechávat na poslední den, některá přihlášení trvají i několik dní. Takže pevné nervy a zde jsou návody.

Katastr omezuje přístup neregistrovaným uživatelům z důvodu nezákonného vytěžováním databáze Nahlížení do katastru nemovitostí softwarovými roboty.

Pro přihlášení máte na výběr celou řadu možností. Ukážeme Vám ty nejsnažší. 

 

1. Dálkový přístup do katastru nemovitostí

Tato varianta je pro vás nejlepší, pokud potřebujete mít přístup, jak do bezplatné služby Nahlížení do katastru nemovitostí tak i do placené služby Dálkový přístup do katatastru nemovitostí, abyste si mohli stáhnout. např. plnohodnotné výpisy z listů vlastnictví, které jsou zpoplatněné, ale i nabývací tituly atd. Využijí ho např. realitní makléři, právníci, devolopeři, banky atd.

Přístup si můžete zřídit tak, že pošlete na katastrální úřad žádost, kterou si můžete stáhnout na stránkách Katastrálního úřadu. Žádost můžete poslat třemi způsoby:

 

a) Poštou nebo osobně

V tomto případě žádost musíte na žádosti ověřit svůj podpis a doručit na adresu:

Český úřad zeměměřický a katastrální
Odbor správy dat, Oddělení služeb uživatelům
Pod sídlištěm 1800/9
18211 Praha 8

 

b) Prostřednictvím datové schránky IDDS uuaaatg

Je nejsnažší možnost, pokud máme zřízenou datovou schránku. Totožnost se považuje za prokázanou, je-li dokument žádosti zaslán prostřednictvím datové schránky žadatele. V případě fyzických osob pouze prostřednictvím datové schránky fyzické osoby, v případě právnických osob pouze prostřednictvím datové schránky právnické osoby. Žádost nesmí být vytištěna, fyzicky podepsána a naskenována.

 

c) e-mailem na adresu [email protected]:

Žádost musí být podepsána uznávaným elektronickým podpisem (který mimo jiné obsahuje tzv. identifikátor MPSV). Žádost nesmí být vytištěna, fyzicky podepsána a naskenována, více viz níže autorizovaná konverze.

Podrobnosti najdete na stránkách Katastrálního úřadu.

2. Eidentita.cz – Národní bod pro identifikaci a autentizaci

Pokud nepotřebujete využívat i placené služby katastru nemovitostí, můžete se přihlásit přes službu Eidentita.cz, což je státem provozovaná služba pro přístup k online službám státní správy a komunikaci s úřady.

 

a) Přístup přes bankovní identitu

Tato varianta je nejjednodušší, pokud máte účet v některé z následujících 5 bank, které bankovní identitu podporují (ČSOB, Komernčí banka, Česká spořitelná, Moneta a Airbanka). Počet bank se bude dále rozšiřovat. Ve svém internetovém bankovnictví si můžete zřídit bankovní identitu, která funguje podobně jako Eobčanka a díky ní budete moc snáze elektronicky komunikovat s úřady, eshopy či dalšími institucemi. Její zřízení se vám vyplatí a mimochodem je také zdarma. Více informací o projektu bankovní identity najdete na stránkách www.bankovni-identita.cz

Máte-li ve svém internetovém bankovnictví vytvořenou bankovní identitu, přihlaste se k Nahlížení do katastru pod touto identitou.

Mobilní klíč si aktivujete ve své datové schránce tak, že si zřídíte identitu v národním bodu

Po kliknutí na odkaz “Přejít na zřízení identity v Národním bodu” klikněte na vytvořit Mobilní klíč eGovernmentu a pokračujte podle instrukcí.

c) NIA ID

Další možností je si zřídit NIA ID, což je národní identifikační prostředek pro komunikaci se státní správou. Můžete si ho rovněž aktivovat ve své datové schránce úplně stejně jak Mobilní klíč eGovernmentu, jen s tím rozdílem, že založíte NIA ID dle předchozího obrázku.

 

d) Ostatní možnosti přihlášení

Tím končí výčet nejjednodušších možností přihlášení. Přihlášení přes Eobčanku je složitější, protože potřebujete čtečku občanských průkazů a funguje jen u občanských průkazů vydávaných po 1. 7. 2018. O něco procesně složitější je i nastavení přístupu přes MojeID nebo použití placeného certifikátu.

Miroslav Kovářík